Korycin – opis miejscowości


Korycin miasteczko znane przede wszystkim z sera i truskawki. Położony jest w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim. Liczba mieszkańców nie przekracza 540 osób. Pierwsze wzmianki o wsi Korycin sięgają XVI wieku. Była to siedziba osoczników broniących Puszczy Kuźnickiej. W 1571 roku w Korycinie został wzniesiony pierwszy kościół ufundowany przez Zygmunta III Wazę, następnie kilka lat później erygowany jako parafia Dąbrówka – Kumiałka. W 1671 roku król Michał Korybut Wiśniowiecki nadał prawa miejskie chełmińskie dla obecnego Korycina. Do dziś miasteczko zachowało XVII -wieczny układ przestrzenny. Niestety, zostało zniszczone w czasie potopu szwedzkiego, gdzie nad rzeką Kumiałką rozegrała się bitwa pomiędzy wojskami szwedzkimi a polsko-litewskimi. Wtedy też Korycin utracił prawa miejskie. Według opowieści grupa rannych uczestników bitwy pochodzących ze Szwajcarii została rozlokowana w folwarku Kumiała, gdzie przekazali oni tajemnicę sposobu produkcji żółtego sera z krowiego mleka. Do dziś umiejętność wyrobu takich serów zachowały niektóre gospodynie z okolic Korycina. Wytwarzają go tradycyjną metodą. Ser jest smaczny i zdrowy, nie zawiera żadnych konserwantów. Dodatkowym atutem jest miejsce powstawania produktu. To urokliwe okolice Korycina, gdzie krowy karmione są naturalną paszą. W 2005 roku koryciński ser Swojski wpisany został na listę produktów tradycyjnych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Symbolem wsi Korycin są truskawki, które są dumą całego regionu. Dni Truskawki odbywają się corocznie (zwykle w ostatni weekend czerwca) przyciągając setki turystów. To prestiżowa impreza jest świętem całej gminy.

Ważnym elementem w krajobrazie kulturowym Korycina jest kościół pw. Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Świętego wraz z otaczającym terenem, czterema drewnianymi kapliczkami oraz czworokątną dzwonnicą z kamienia zbudowaną około 1744 roku.

Najciekawszym miejscem w Korycinie jest zalew wraz z otaczającą go infrastrukturą – boiska, korty, plażowe zejście do wody, boje wydzielające obszary bezpiecznej kąpieli dla dzieci oraz ławeczki i stoliki usytuowane wokół zalewu. Więcej o zalewie w Korycinie można przeczytać tutaj.

Gmina Korycin zaprasza turystów hasłem: „Tutaj jest gościnność, wszystkiego do syta… Przyjedź! Zobacz!”. Ci, którzy skorzystają z tej oferty przekonają się o gościnności mieszkańców Ziemi Korycińskiej, a naprawdę warto.

 

Dojazd do atrakcji


 

Galeria zdjęć