Miejsce Mocy


Miejsca Mocy to miejsca o bardzo dużym nagromadzeniu ładunków dodatnich, które korzystnie wpływają na organizm. Radiesteci nazywają ten obszar miejscem o szczególnie wysokim i pozytywnym promieniowaniu. Miejsca te są prawdopodobnie ośrodkami kultu pradawnych Słowian lub ludów pogańskich. Prasłowianie byli wyznawcami animizmu, a więc oddawali cześć zwierzętom, roślinom, a nawet głazom, ziemi czy zjawiskom atmosferycznym. We wczesnych wiekach średnich, w puszczy istniało wiele miejsc otoczonych szczególną czcią. Były to tzw. „święte gaje”. Jedno z takich miejsc znajduje się przy trasie Hajnówka – Białowieża. Zobaczyć w nim można kamienny krąg wśród drzew o ciekawych kształtach. W pobliżu znajduje się także specyficzne wgłębienie stale wypełnione wodą. Miejsce Mocy otrzymało miano Ścieżki dydaktycznej prowadzącej do miejsca kultu dawnych mieszkańców Puszczy. Długość ścieżki wynosi 4km.

 

Dojazd do atrakcji


Miejsce Mocy jest dobrze oznakowaną atrakcją turystyczną okolic Białowieży. Można tam dotrzeć na trzy sposoby:

  1. samochodem – należy jechać drogą wojewódzką nr 689 Białowieża – Hajnówka. W odległości ok.0,5 km za znakiem koniec Białowieży należy skręcić w lewo (poinformuje o tym drogowskaz „Miejsce Mocy” 4km). Auto trzeba zostawić na parkingu za linią kolejową i stamtąd odbyć pieszą wędrówkę.
  2. pieszo z Białowieży – wyprawa dla wytrwałych i doświadczonych miłośników pieszych wędrówek. Trasa wynosi 4,5 km (500m z Białowieży do skrętu w puszczę, 4km drogi leśnej do Miejsca Mocy),
  3. wycieczka rowerowa lub przejażdżka bryczką.

 

Galeria zdjęć