Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu


„Maszyny w ruchu,
odgłos przesuwanych form drukarskich,
zapach świeżej farby,
skrzypienie drewnianej prasy… – to atmosfera muzeum”

Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu funkcjonuje od maja 2014 roku. Za przyczyną miłośników drukarstwa i jego historii, w supraskim klasztorze powstały 2 sale niezwykłych eksponatów związanych z drukarstwem.

Muzeum mieści się w klasztorze supraskim, ponieważ to właśnie tu, w 1695 roku ojcowie Bazylianie uruchomili unicką drukarnię, a zaledwie 15 lat później także młyn papierniczy na rzece Supraśl.

Ekspozycja muzealna to między innymi maszyny drukarskie (najstarsza z połowy XVIII wieku), repliki pras drukarskich, niemiecki tygiel drukarski z XIX wieku. Pracownicy muzeum prezentują rozmaite techniki druku: miedzioryt, litografia czy druk offsetowy. Najciekawszą i zarazem stanowiącą duży walor edukacyjny atrakcją jest możliwość wykonania w muzeum własnej kartki papieru. Możliwość tak bezpośredniego poznania tajników produkcji papieru z pewnością na długo pozostanie w pamięci. Zwiedzający, niczym Jan Gutenberg mogą wykonać odbitki na replice XV-wiecznej prasy drukarskiej. To zdecydowanie zachęca turystów do odwiedzenia tego miejsca.

Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa to wyjątkowe miejsce, w zagłębiu atrakcji turystycznych uzdrowiskowego Supraśla. Bezwzględnie, warto zajrzeć do sal muzeum, które powstało ku pamięci pionierów sztuki drukarskiej na świecie i w naszym regionie.

 

Zwiedzanie atrakcji turystycznej


ADRES:  ul. Klasztorna 1, 16-030 Supraśl

 

GODZINY OTWARCIA:

  • Kwiecień-Październik

Wt.-Pt. 10.30-17.30

Sb.-Nd.  11.30-17.30

  • Listopad-Marzec

zwiedzanie możliwe tylko po wcześniejszym, telefonicznym ustaleniu terminu pod numerem 725 783 392.

 

CENNIK BILETÓW (sezon 2017):

  • bilet normalny: 12 zł
  • bilet ulgowy (uczniowie, studenci): 6 zł
  • bilet ze zniżką (emeryci, renciści): 9 zł

Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszą, telefoniczną rezerwację terminu pod numerem 725 783 392.

Dla grup zorganizowanych muzeum oferuje warsztaty w cenie 12 zł/os. W trakcie warsztatów każdy z uczestników samodzielnie czerpie kartkę papieru, drukuje stronę na drewnianej prasie i tłoczy pamiątkową zakładkę do książki. Samodzielnie wykonane prace uczestnicy zabierają na pamiątkę.

Inne informacje o Muzeum Druku w Supraślu dostępne na stronie www.muzeumdruku.pl

 

Dojazd do atrakcji


Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu znajduje się w budynku klasztoru supraskiego, ul. Klasztorna 1, Supraśl.

Galeria zdjęć