Muzeum Wojska w Białymstoku


Muzeum Wojska w Białymstoku to miejsce, które naprawdę warto odwiedzić. Zwiedzający zapoznają się tu nie tylko z ewolucją umundurowania i wyposażenia Wojska Polskiego, ale także poszerzą wiedzę o tragicznych doświadczeniach Polaków zsyłanych na Sybir oraz o militarnych dziejach Podlasia.

Na zwiedzających Muzeum Wojska czekają wystawy:

  • „Między dwiema wojnami 1914-1939” – wystawa narracyjna opowiadająca o kluczowych dla regionu i miasta wydarzeniach I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej i okresu międzywojennego. Wystawa prezentuje m.in. fragment przedwojennego Białegostoku z hotelem Ritz. Całości towarzyszy oprawa audiowizualna: infokiosk, stacja odsłuchowa w aparacie zabytkowgo telefonu oraz cyfrowe reprodukcje dzieł sztuki.
  • „Przeciw dwóm wrogom” – wystawa poświęcona militarnym dziejom Podlasia i jego mieszkańców w latach 1939-1956. Ekspozycja jest podzielona na sześć dioram, w których znajdziemy na przykład fragment polskiego okopu z kampanii wrześniowej, scenę obsługi karabinu maszynowego Bren na pozycji, zbudowaną z autentycznych kamieni przywiezionych z miejsca bitwy czy manekiny żołnierzy wojsk okupacyjnych. Wszystkie dioramy są naturalnej wielkości i przedstawiają sceny, epizody z historii II wojny światowej. Ponadto, wystawę uzupełniają wielkoformatowe zdjęcia, kostki multimedialne i liczne gabloty.
  • „Wystawa Wojsko Polskie 1956 – 2010” prezentuje rozwój wyposażenia oraz umundurowania Wojska Polskiego w II połowie XX wieku. Pomieszczenie, w którym prezentowana jest wystawa przypomina magazyn wojskowy, a więc idealnie oddaje klimat ekspozycji. Znajdziemy tu także informacje o udziale Wojska Polskiego w NATO I ONZ przedstawione na dotykowych ekranach multimedialnych.

Muzeum Wojska w Białymstoku jest w posiadaniu pokaźnej kolekcji eksponatów pochodzących z zakupów, wykopalisk oraz darów lokalnych jednostek wojskowych i prywatnych osób. Zbiory muzeum to także wartościowe, pamiątkowe dokumenty historyczne.

 

Zwiedzanie atrakcji turystycznej


Muzeum Wojska czynne jest codziennie od wtorku do niedzieli w godzinach 9.30-17.00. Ostatnie osoby wpuszczane są o godzinie 16.30.

W SOBOTY WSTĘP WOLNY!!

Cennik:

  • bilet normalny – 7zł
  • bilet ulgowy – 4zł
  • oprowadzanie w jęz. polskim 25zł,
  • oprowadzanie w jęz. obcym 35zł.

Inne informacje dostępne na stronie www.mwb.com.pl

 

Dojazd do atrakcji


Muzeum Wojska w Białymstoku znajduje się przy ul. Jana Kilińskiego 7, 15-089 Białystok

Galeria zdjęć