Park Planty


Park Planty to duża przestrzeń zieleni miejskiej, będąca miejscem wypoczynku nie tylko Białostoczan. Park znajduje się w centrum miasta i  otacza Pałac Branickich niemalże z każdej strony. Planty powstały w okresie międzywojennym z projektu Stanisława Gralla. Obszar jaki zajmują to około 14 ha.

Park Planty od wschodniej strony (ul. Mickiewicza) zdobią rosaria – różane dywany ułożone na czterech poziomach oraz prostokątny basen przy którym ustawiono rzeźbę Praczek autorstwa S. Horno-Popławskiego. Rzeźba pochodzi z 1945 roku.

Główna aleja Palant jest bardzo reprezentacyjna. Została ona poprowadzona równolegle do starej alei jesionowo – klonowej, aby połączyć w sposób funkcjonalny i estetyczny Park Stary im. Józefa Poniatowskiego z Parkiem im. Konstytucji 3 Maja i pozostałością XVII-wiecznego lasu zwierzynieckiego. Aleję główną zdobią kwietniki i ciągnące się wzdłuż szpalery żywotników zachodnich.

Park Planty to doskonałe miejsce na wypoczynek od zgiełku miasta. Spacer alejami Plant umilają pięknie przystrzyżone żywopłoty, kompozycje rabat kwiatowych, okazałe tuje oraz zadbane sadzawki. Najciekawszym stawem w parku jest Staw Serce zlokalizowany w pobliżu fontanny.

Główną atrakcją parku są podświetlane fontanny w Alei Zakochanych. W okresie letnim fontanny tworzą zmienne strumienie wody o różnych kształtach, a w weekendowe i świąteczne wieczory dodatkowo można podziwiać je w niesamowitej grze świateł.
Na terenie parku nie brakuje ławeczek, na których można odpocząć podziwiając zieleń parku lub czytając książkę. Miasto Białystok zadbało również o możliwość korzystania z bezpłatnego Internetu w centrum Parku.

Od niedawna, tj. od 2005 roku w Parku Planty można zobaczyć rzeźbę Psa Kawelina. Posąg powstał w 1936 roku, ale kilka lat później zaginął. Obecna rzeźba jest wierną kopią oryginału i znajduje się na terenie Bulwarów im. M. Zyndrama – Kościałkowskiego. Warto wiedzieć, że bulwary te zostały wpisane do rejestru zabytków województwa podlaskiego i stanowią cenną pamiątkę Białegostoku. Bulwary im. M. Zyndrama – Kościałkowskiego składają się z alei lipowych, trawników i swobodnych nasadzeń drzew, a część drzewostanu pochodzi z czasów Branickich.

Park Planty, rozciągający się na terenach przyległych do Pałacu Branickich jest idealnym miejscem na niedzielny spacer z rodziną. Poza szerokimi alejkami w pięknym otoczeniu zieleni i kwiatów, stawami i fontannami, w północnej części parku znajduje się także atrakcyjny, duży plac zabaw.

 

Dojazd do atrakcji


Park Planty znajduje się w pobliżu Pałacu Branickich pomiędzy ul. Akademicką a ul. Adama Mickiewicza.

Galeria zdjęć