Przewięź i „Patelnia” nad Jeziorem Białym


W powiecie augustowskim nie brakuje jezior i plaż do opalania. Jednym z takich miejsc jest wieś Przewięź i „Patelnia”, czyli plaża położona na zboczu skarpy.

Już dojeżdżając do końca parkingu  miejsce to zachwyca swoim pięknym krajobrazem. Parking położony jest bowiem na samym szczycie zbocza, na którym usytuowana jest plaża, a za nią rozciąga się wspaniały widok na Jezioro Białe.

Plaża Patelnia wyróżnia się spośród innych tego typu miejsc, ponieważ nie często spotyka się plaże o tak dużym kącie nachylenia powierzchni. Słońce świeci tutaj niemiłosiernie mocno, a szanse na cień są raczej nikłe. Nieco zacienionego skrawka można zaznać po lewej stronie od Patelni, na drugim brzegu jeziora. Kolejną cechą wyróżniającą Patelnie spośród innych plaż jest bardzo gorący piasek. W upalne dni, jego temperatura wręcz parzy stopy.  To idealne miejsce dla osób lubiących zażywać kąpieli słonecznych. Sama nazwa wskazuje na fakt, iż można się tutaj smażyć jak na patelni.

Gdy opalanie okazuje się zbyt nudne,  warto wskoczyć do wody. Zejść jest tutaj bardzo dużo, praktycznie co 20-30m więc nie musimy daleko oddalać się od naszego leżyska. Sama woda jest niewiarygodnie czysta i przejrzysta, a stojąc zanurzeni po szyję w wodzie możemy obserwować swoje stopy. Nie ma tu również zbyt dużej ilości wodorostów i jeśli będziemy trzymać się wydeptanych zejść, nie napotkamy ich wcale.

Przewięź to nie tylko opalanie się i kąpiele w jeziorze, to również miejsce, które upodobali sobie miłośnicy sportów wodnych. Wypożyczalni  kajaków, rowerów wodnych i skuterów znajdziemy tutaj co najmniej pięć. Ceny są zróżnicowane, czasem więc warto sprawdzić koszty w wypożyczalni obok.

Kolejną atrakcją tego miejsca jest śluza łącząca dwa jeziora: Białe i Studzieniczne. Wybudowana w latach 1826 – 1827 przez ppłk. inż. Augusta Schulca do dnia dzisiejszego zachowała się w oryginalnym stanie. Prawie 50 metrowa śluza reguluje różnicę wysokości 0,86m. Nie jest to duża różnica, w związku z czym czas śluzowania wynosi tu około 6-8 minut. Dla amatorów większych wrażeń polecamy jedyną dwukomorową śluzę na Kanale Augustowskim na terenie Polski w Paniewie o różnicy poziomów 6,29m. Czas śluzowania wynosi tam około 40min.

Gdy zasiedzimy się w Przewięzi i zastanie nas noc, możemy skorzystać z dwóch form noclegu. Do wyboru mamy albo rozbicie namiotu obok zaparkowanego samochodu, albo skorzystanie z oferty domków letniskowych, które są zlokalizowane na przyległym brzegu jeziora.

Podsumowując,  Przewięź i Patelnia bardzo przypadły nam do gustu. Jest to kolejne z tych miejsc, którym nie mamy nic do zarzucenia, a zachód słońca nad Jeziorem Białym sprawił że bez wątpienia powrócimy tu nie raz.

Galeria zdjęć


Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta