Puńsk – opis miejscowości


Puńsk to miejscowość na Podlasiu położona w Pojezierzu Wschodniosuwalskim, w powiecie sejneńskim.

 

KRÓTKA HISTORIA…

Historię Puńska wiąże się z osobą Stanisława Zaliwskiego. Stanisław Zaliwski był leśniczym pracującym w tym rejonie i w roku 1597 ufundował on kościół parafialny. Około 50 lat później król Władysław IV nadał prawa miejskie i ustalił, że proboszczem tej parafii może być ksiądz który zna bardzo dobrze zarówno polski jak i litewski język. Tradycja ta pozostała do dnia dzisiejszego.

Wojny niestety nie sprzyjały rozwojowi Puńska. W tym okresie również bardzo mocno wymieszały się narody Polski i Litewski i ludność Puńska bardzo się zróżnicowała. Doszło nawet do tego, że  w 1919r  Polska toczyła z Litwą spór o własność do ziem związanych z Sudowią. Spór nie trwał jednak długo i w 1920r Puńsk i okoliczne wsie przyłączono do Polski. Co ciekawe w tej kwestii nie mogli się wypowiedzieć sami mieszkańcy – spór toczył się o nich, ale bez nich. Ukształtowało to spokojne charaktery mieszkańców którzy pomimo wymieszania żyją ze sobą bez najmniejszych sporów i szanują się wzajemnie.

Kończąc krótką historię przechodzimy do statystyk. Puńsk liczy około 1215 mieszkańców, spośród których  75% to Litwini. Liczba ta sprawiła że władze Polski musiały zareagować w sprawie edukacji i utworzyły w tutejszych szkołach klasy z językiem polskim i klasy z językiem litewskim. W Puńsku również wydawana jest Litewska gazeta a ponieważ żadne z innych Polskich miast nie może się pochwalić taką ilością Litwinów,  Puńsk szybko stał się „Stolicą Litwinów w Polsce”.

 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE PUŃSKA

Pierwszą z nich jest neogotycki kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z 1881 roku. Tuż obok znajdziemy  drewnianą wikarówkę i parafialny spichlerz z II połowy XIX wieku. Przed kościołem dumnie stoją dwie ludowe kapliczki litewskie, które to również rozrzucone są po całym mieście. Takie kapliczki znajdziemy również na cmentarzu, gdzie również polecam się udać przez wzgląd na dobrze zachowane stare nagrobki, niekiedy o bardzo ciekawych kształtach.

Puńsk nie zapomina również o swoich korzeniach, o czym świadczy obecność w tej miejscowości Izby Regionalnej z ekspozycją poświęconą rękodziełu ludowemu oraz obecne tuż pod Puńskiem Muzeum Etnograficzne Jozefa Vainy (skansen), zawierające ponad 2000 eksponatów. Muzeum powinno stać się obowiązkowym punktem naszych odwiedzin, wówczas więcej zrozumiemy, pozwoli nam ono  wczuć się w klimat miasta, na pograniczu dwóch kultur. Warto odwiedzić także Pracownie rękodzieła ludowego „Šimtavirvis“ w Puńsku, które prowadzi Stowarzyszenie Litewskiej Kultury Etnicznej w Polsce. Pracownie oferują możliwość uczestnictwa w warsztatach tkackich, zajęciach z rękodzieła ludowego, zwiedzanie oraz sklepik z wytworami rękodzielniczymi. Ciekawym miejscem jest także Muzeum Stara Plebania, gdzie znajdziemy wystawy rękodzieła i strojów ludowych.

Ostatnią z wymienionych przez nas atrakcji Puńska jest Skansen znajdujący się 0,5km od centrum miasta. O skansenie w Puńsku napisaliśmy w oddzielnym artykule więc zachęcamy do zapoznania się z nim.

Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące wyżej wymieniowych atrakcji (adresy, ceny biletów, godziny zwiedzania).

 

Zwiedzanie atrakcji turystycznej


  • Pracownie rękodzieła ludowego „Šimtavirvis“ w Puńsku

Adres: ul. 11 Marca 18,  16-515 Puńsk, w Internacie (I pietro)

tel. 601 323 476

Godziny otwarcia pn.- pt.: 9.00 do 14.00 (w innym terminie po uzgodnieniu).

Ceny biletów: od 5 zł za osobę

 

Adres: ul. Mickiewicza 57, Puńsk

tel. 605 675 911, 601 323 476,

Godziny otwarcia w sezonie letnim:

od poniedziałku do piątku w godzinach:
wt. – pt.: 9.00-16.00
sob. – niedz. i święta: po uzgodnieniu telefonicznym

Godziny otwarcia poza sezonem: po uzgodnieniu telefonicznym

Ceny biletów: 2 zł ulgowy, 5 zł normalny

 

Adres: ul. Szkolna 67 , Puńsk,

tel. 87  516 10 32, kom. 667951032

Godziny otwarcia:

w sezonie letnim od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 16.00.

Poza sezonem i weekendy po uzgodnieniu tel.  87 51 61 032

Ceny biletów: 5 zł normalny, 3 zł ulgowy

 

Dojazd do atrakcji


 

Galeria zdjęć