Rezerwat Przyrody Krzemianka


Rezerwat Przyrody Krzemianka powstał w 1987r. Celem głównym powołania rezerwatu była ochrona cennych przyrodniczo fragmentów Puszczy Knyszyńskiej. Opiekę nad obiektem o powierzchni 230,91 ha sprawuje Nadleśnictwo Knyszyn.

Rezerwat Krzemianka to zespół obfitych źródlisk zasilających strumień o tej samej nazwie – Krzemianka. Rezerwat tworzy rozległa zabagniona dolina z licznymi źródliskami otwartymi, mulistymi i torfowiskowymi. Duża różnorodność zbiorowisk roślinnych wyróżnia go od innych podobnych obiektów. Dość szczegółowy opis zespołów roślinnych Rezerwatu Krzemianka został przedstawiony na tablicy informacyjnej  przy wejściu głównym. Dociekliwi zapewne chętnie zapoznają się z taką informacją, aby w zrozumieniu zwiedzać prowadzącą przez Rezerwat ścieżkę dydaktyczną.

Przygotowana przez leśników ścieżka turystyczna prowadząca przez Rezerwat umożliwia podziwianie piękna tego niezwykłego terenu, dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Kładka, po której należy się poruszać jest wygodna, nowa i spokojnie można po niej spacerować również z małymi dziećmi. Czasem, na trasie można natknąć się na przeszkodę w postaci  powalonego drzewa, jednak oddaje to wspaniały, dziewiczy klimat tego miejsca. Spacer ścieżką dydaktyczną urozmaica kolorowa, zróżnicowana roślinność. Wywrócone drzewa stanowią także element edukacyjny, ponieważ dostarczają niepowtarzalnej możliwości przyjrzenia się z bliska systemowi zakorzeniania drzewa. Trasa prowadzi nie tylko przez kładki, ale także przez naturalne ścieżki Puszczy Knyszyńskiej, dlatego warto zaopatrzyć się w wygodne buty.

Na terenie Rezerwatu znajduje się także skansen pszczelarski, drzewa bartne, wieża widokowa oraz pozostałości po kopalni krzemienia. Dodatkowych informacji na temat wykopalisk warto zaczerpnąć z tablicy informacyjnej.

Ścieżka dydaktyczna w Rezerwacie Krzemianka jak sama nazwa wskazuje powinna poszerzać naszą wiedzę przyrodniczą. Wypełnieniu tego celu służy szereg tablic informacyjnych, np. ekologiczna rola lasu, nisze pokarmowe ptaków, woda i jej rola w lesie, warstwowa budowa lasu, czy dzięcioł może dostać wstrząsu mózgu, i inne.

Kładka biegnie w taki sposób, aby można było zwiedzić ją w całości rozpoczynając i kończąc wędrówkę w tym samym miejscu. Długość kładki ok.1 020 m.

Pamiętajmy, aby zwiedzając teren rezerwatu zachowywać się w odpowiedni sposób. Uszanujmy chroniony fragment Puszczy zachowując ciszę i spokój oraz nie zaśmiecając go.

Rezerwat Krzemianka jest objęty monitoringiem.

 

Zwiedzanie atrakcji turystycznej


Wędrówki kładką są bezpłatne.

Opiekę nad Kładką sprawuje Nadleśnictwo Knyszyn. Po wcześniejszym kontakcie telefonicznym, dla zorganizowanych grup Nadleśnictwo może zapewnić osobę oprowadzającą.
tel. 85 727 82 19
e-mail: knyszyn@bialystok.lasy.gov.pl

 

Dojazd do atrakcji


Rezerwat Krzemianka znajduje się przy trasie Białystok – Augustów. Jadąc od strony Białegostoku powinniśmy wypatrywać znaków informacyjnych za miejscowością Rybniki po lewej stronie. Tuż przy drodze krajowej nr 8 znajduje się niewielki parking, z którego należy rozpocząć zwiedzanie rezerwatu.

Galeria zdjęć