Skansen w Puńsku


Zbudowany w 1986 roku Skansen w Puńsku stanowi pierwszą atrakcję tego miasta. Znajduje się on 0,5km od centrum, tuż przed wjazdem do miejscowości, więc to od niego powinniśmy zacząć zwiedzanie Puńska.

Skansen, inaczej zwany Muzeum Litewskiego Centrum Kultury Ludowej jest okazałą zagrodą wiejską z przełomu XIX i XX w. Znajdziemy w nim między innymi domy mieszkalne, obory, stodoły, spichlerz i studnię z żurawiem. Po terenie skansenu oprowadza Pani przewodnik, która zdradza odwiedzającym historię tych budynków.

Jednym z ciekawszych obiektów na terenie skansenu jest stodoła, a w niej teatr stodolany. Była to forma rozrywki organizowana wśród mieszkańców wsi lub miast. Na małej scenie budowanej i przyozdabianej na kilka dni przed pierwszymi występami prezentowały się organizacje teatralne niosąc rozrywkę mieszkańcom. Tradycja ta podtrzymywana jest przez Dom Kultury Litewskiej do dnia dzisiejszego. Organizowane są tutaj imprezy kulturalne oraz festiwal teatrów stodolanych.

W każdym z budynków przedstawionych w skansenie w Puńsku znajdziemy również charakterystyczne dla niego narzędzia pracy lub użytku domowego. Wśród wielu zobaczymy między innymi: eksponaty związane z uprawą roli, dawne rolnicze narzędzia pracy, a więc widły, cepy do młócenia zboża, nosiłki, siekacze, sierpy. Niektóre z eksponatów obrazują rękodzieło ludowe, inne zabytki sztuki ludowej.

Wszystkie znajdujące się w skansenie przedmioty przybliżają historię tych ziem. Warto się z nimi zapoznać, ponieważ niektóre zwyczaje są niespotykane w żadnym innym miejscu w kraju. Serdecznie polecamy wszystkim zwiedzenie tego miejsca.

 Oczywiście  zwiedzając skansen nie możemy ominąć samego Puńska.

 

Zwiedzanie atrakcji turystycznej


Należy wiedzieć, że zwiedzanie skansenu musimy zapowiedzieć i uzgodnić z tutejszym Domem Kultury Litewskiej. Możemy to zrobić telefonicznie, kontaktując się wcześniej pod numerem (087) 516 10 32.

Adres: ul. Szkolna 67 , Puńsk,

tel. 87  516 10 32, kom. 603834677 i  504096842

Godziny otwarcia:

w sezonie letnim od poniedziałku do piątku w godz. 11.00 – 17.00.

Poza sezonem i weekendy po uzgodnieniu tel.  87 51 61 032

 

Dojazd do atrakcji


 

Galeria zdjęć