Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce


Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce to największa w Polsce  dwupoziomowa cerkiew prawosławna. Wybudowana według projektu prof. Aleksandra Gregorowicza z Poznania w 1982r. Świątynia jest wizytówką miasta Hajnówka. Łączy w sobie nowoczesność i tradycję. Dach hajnowskiej cerkwi tworzy nieregularna, betonowa płaszczyzna. Charakterystycznym elementem jest dzwonnica o niezwykłym kształcie. Cerkiew Świętej Trójcy w Hajnówce może pomieścić 5tysięcy osób. Zgodnie z prawosławną tradycją wnętrze soboru pokrywają polichromie – malarstwo ściennie wzorowane na późnobizantyjskim XIV-wiecznym malarstwie. Przedstawiają one wizerunki Chrystusa, Bogarodzicy, aniołów i świętych.  Prezbiterium, w którym znajduje się ołtarz oddzielone jest od nawy ścianą ikon, z drzwiami pośrodku i dwoma mniejszymi po bokach. Środkowe drzwi noszą nazwę Królewskich Wrót. Zawsze znajdują się na nich ikony Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i czterech Ewangelistów. Mniejsze drzwi to Diakońskie wrota. Po prawej stronie Królewskich Wrót umieszczana jest zawsze ikona Zbawiciela, po lewej Matki Bożej. Nad drzwiami umieszczone są ikony ukazujące największe święta. Główny ikonostas wyróżniają starannie wykonane ceramiczne obramowania ikon i drzwi.

W centralnej części cerkwi znajduje się panikadiło, czyli żyrandol. To grecki krzyż, ozdobiony witrażami Bogarodzicy i słowiańskich świętych. Ściany świątyni ozdobione witrażami, rzadko spotykanymi w prawosławnych cerkwiach. W Soborze Świętej Trójcy w Hajnówce znajduje się siedem ołtarzy. Główny z nich poświęcony jest Świętej Trójcy. W nawie północnej jest też ołtarz poświęcony ikonie Matki Bożej – Nieoczekiwana Radość, odgrodzony od nawy jednorzędowym ikonostasem. Na górnym poziomie znajduje się baptysterium, poświęcone lokalnym świętym. Jego ściany pokrywają polichromie z wizerunkami św. Cyryla z Turowa, św. Eufrozyny Potockiej. Na środku wyłożona jest ikona św. męczennika Dzieciątka Gabryela – świętego z Podlasia. W dolnej części soboru umiejscowione są trzy ołtarze. Największy z nich poświęcony jest św. Mikołajowi. Po prawej stronie można znaleźć niewielki ołtarz św. Barbary a na lewo ołtarz ku czci św. Antoniego Pieczerskiego. Tu w krypcie spoczęło ciało budowniczego soboru o. Antoniego Dziewiatowskiego. Ostatni, siódmy ołtarz znajduje się pod dzwonnica i jest poświęcony św. Pantelejmonowi.

Warto też wspomnieć o odbywających się tu Hajnowskich Dniach Muzyki Cerkiewnej. To największy festiwal w Polsce i w Europie propagujący muzykę cerkiewną. Pierwszy z nich odbył się w 1981 roku. Dla mieszkańców zamieszkujących tereny powiatu hajnowskiego jest najważniejszą imprezą kulturalną w roku. Festiwalowi towarzyszy wystawa zdjęć prezentujących kulturę prawosławia na całym świecie.

 

Zwiedzanie atrakcji turystycznej


Zwiedzanie Soboru Świętej Trójcy w Hajnówce (okres turystyczny):

  • Poniedziałek – Sobota w godzinach od 10.00 – 13.00 i 14.00 – 17.00
  • Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszy kontakt z kancelarią w celu uzgodnienia godziny zwiedzania tel. 85 873 29 71

 

Dojazd do atrakcji


Jadąc od strony Białegostoku, po prawej stronie mijamy stadion miejski przy ul. Sportowej. Na pierwszym rondzie skręcamy w lewo w ul. Dziewiatowskiego. Po lewej stronie ulicy roztacza się wspaniały widok na Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce. Podjeżdżając kawałek do przodu, po prawej stronie wjeżdżamy na duży parking przy Hajnowskim Domu Kultury.

 

Galeria zdjęć