Sokółka – opis miejscowości


Sokółka to kilkunastotysięczne miasto położone na trasie Białystok – Kuźnica Białostocka. W ostatnich latach zasłynęła przede wszystkim Cudem Eucharystycznym (przemienieniem Hostii we fragment ludzkiego serca). To jednak nie jedyny powód, dla którego turyści chętnie odwiedzają Sokółkę.

 

TROCHĘ HISTORII …

Pierwsze wzmianki historyczne na jego temat sięgają XVI wieku i dotyczą istniejącego tu ówcześnie dworu myśliwskiego królowej Bony. Prawa miejskie Sokółka otrzymała w 1609 r. od Zygmunta III. W historię miasta szczególnie wpisały się lata II wojny światowej, kiedy to w czasie okupacji niemieckiej utworzono tu hitlerowski obóz pracy i getto żydowskie.

Ważniejsze daty:

 •  XV w. – istnienie grodu myśliwskiego
 •  1524 – pierwsze wzmianki
 •  1609 – nadanie praw miejskich
 •  II połowa XVIII w. – sprowadzenie przez A. Tyzenhauza rzemieślników – rozbudowa miasta
 •  1795 – miasto pod zaborem pruskim
 •  1807 – miasto w granicach Rosji
 •  XIX w. – ośrodek targów, rzemiosła i drobnego przemysłu
 •  1807 – 1975 – miasto siedzibą powiatu

 

SOKÓŁKA – CIEKAWE MIEJSCA

Sokółka jest miastem, gdzie turyści mogą zobaczyć kilka interesujących miejsc, przede wszystkim jednak można się tu zatrzymać na posiłek lub nocleg. Miejsca, które warto zobaczyć ro:

 • Kościół św. Antoniego Padewskiego – znajduje się przy ul. Grodzieńskiej 47. Jest to neoklasycystyczna świątynia wybudowana w 1848 r. Kościół charakteryzuje trójnawowa struktura, oraz jednokondygnacyjna fasada zwieńczona dwiema symetrycznie rozmieszczonymi wieżami na rzucie kwadratów. W świątyni znajdują się trzy ołtarze: główny z obrazem św. Antoniego i przysłoniętym obrazem Wniebowzięcia NMP, boczny po prawej stronie św. Michała oraz boczny po lewej stronie św. Anny (obecnie ołtarz z cudownie objawioną Cząstką Ciała Pańskiego w hostii). Wnętrze kościoła wyróżniają przyciągające uwagę malowidła ścienne pochodzące z 1954 r. Teren wokół świątyni jest bardzo zadbany, upiększa go zieleń drzew i krzewów, barwne klomby kwiatowe i alejki wyłożone kostką. Wśród zabudowań kościelnych warto wyróżnić bramę wjazdową z piękną kwadratową wieżą i dwoma skrzydłami. Więcej o kościele św. Antoniego przeczytają Państwo w naszym nowym artykule: Kościół w Sokółce.

INFORMACJE DLA PIELGRZYMÓW znajdują się na stronie: www.sokolka.archibial.pl/wydarzenie_eucharystyczne/informacje_dla_pielgrzymow/

 

 • Kościół Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – mieści się przy ul. Jana Pawła II. Jest to młoda świątynia, wyświęcona w październiku 1993 r. Odznacza się nowoczesną architekturą.
 • Pomnik upamiętniający Polaków wywiezionych na Sybir i do Kazachstanu – znajduje się na placu parafialnym przy kościele św. Antoniego. Pomnik został odsłonięty 10.06.2007 r. i stanowi symbol pamięci tragicznych deportacji Polaków na Sybir. Jego strukturę stanowi dziewięć krzyży, w tym jeden duży i osiem małych. Na największym krzyżu umieszczone zostały nazwy dwunastu miejsc zsyłki.
 • Cerkiew św. Aleksandra Newskiego – jest położona w centrum Sokółki, przy ul. Piłsudskiego. Powstała w latach 1850-1853. Jest to murowana cerkiew z charakterystyczną dużą kopułą otoczoną czterema mniejszymi bocznymi kopułami. Wewnątrz świątyni znajduje się pochodzący z 1905 r. piękny ikonostas z obrazem „Ostatniej wieczerzy”.
 • Cmentarz prawosławny – usytuowany na obrzeżach miasta. Na jego terenie znajduje się murowana cerkiewka z początku XX w., a tuż przy niej trzy ceglane kolumny. Obiekty te pochodzą prawdopodobnie z końca XIX w. Przyczyna wybudowania kolumn nie jest do końca znana, wiadomo jednak, że pierwotnie na ich zwieńczeniach widniały żelazne krzyże prawosławne.
 • Cmentarz wojskowy Armii Czerwonej – znajduje się przy ul. Mariańskiej. Jest to miejsce spoczynku żołnierzy Armii Czerwonej poległych w walkach z Niemcami na terenie powiatu sokolskiego w latach II wojny światowej. Został założony w 1949 r. Ponad dwadzieścia lat później ustawiono na nim pomnik z napisem „Żołnierzom Armii Radzieckiej poległym na Ziemi Sokolskiej w walce z najeźdźcą hitlerowskim w II wojnie światowej. Społeczeństwo Sokólszczyzny”. Nekropolia jest obiektem zamkniętym.
 • Muzeum Społeczne Ziemi Sokólskiej – mieszczące się przy ul. Piłsudskiego powstało w latach 80 –tych XX w. Jest bogatym źródłem wiedzy historycznej o dziejach sokólszczyzny. Posiada trzy działy: historyczny, tatarski i etnograficzny wyposażone w blisko dwa tysiące eksponatów i dokumentów. Zbiory muzeum przedstawiają historię Sokółki i okolic, potwierdzają zróżnicowanie wyznaniowo etniczne tego regionu Polski, a także prezentują dawne życie codzienne podsokólskich wsi. Muzeum jest doskonałym punktem startowym na szlaku tatarskim. Można tu bowiem zaczerpnąć wiedzy o osadnictwie Tatarów na Podlasiu, kulturze, zwyczajach i tradycjach tatarskich. Muzeum posiada również salę wystaw zmiennych oraz stanowi Punkt Informacji Turystycznej.
 • Zalew w Sokółce – to idealne miejsce do rodzinnego odpoczynku. Cisza i spokój bijąca z tego miejsca nie jednej osobie poprawi humor oraz pozwoli nam się zrelaksować. Zalew posiada dwa zejścia do wody, plażę oraz wypożyczalnię sprzętu pływającego. Przy zalewie jest również zlokalizowany hotelik, w którym będziemy mogli się przespać. Na samym zalewie są organizowane liczne imprezy i atrakcje. Jeśli będziemy mieli szczęście, możemy natrafić na mistrzostwa w skokach na nartach wodnych, zawody skuterów wodnych, zawody wędkarskie oraz liczne koncerty, tradycyjnie organizowane w Sokółce między innymi w tym miejscu. Gdy najdzie nas ochota na spacer, powinniśmy obejść zalew dookoła, co umożliwia nam wydeptana ścieżka. Spacer taki zajmie nam w granicach 35 minut. Po drodze wokół zalewu napotkamy licznie przebywających tutaj wędkarzy, dlatego również zachęcamy do tego sposobu spędzenia wolnego czasu.

 

Dojazd do atrakcji


 

Galeria zdjęć


Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta