Sokółka – opis miejscowości


Sokółka to kilkunastotysięczne miasto położone na trasie Białystok – Kuźnica Białostocka. W ostatnich latach zasłynęła przede wszystkim Cudem Eucharystycznym (przemienieniem Hostii we fragment ludzkiego serca). To jednak nie jedyny powód, dla którego turyści chętnie odwiedzają Sokółkę.

 

TROCHĘ HISTORII …

Pierwsze wzmianki historyczne na jego temat sięgają XVI wieku i dotyczą istniejącego tu ówcześnie dworu myśliwskiego królowej Bony. Prawa miejskie Sokółka otrzymała w 1609 r. od Zygmunta III. W historię miasta szczególnie wpisały się lata II wojny światowej, kiedy to w czasie okupacji niemieckiej utworzono tu hitlerowski obóz pracy i getto żydowskie.

Ważniejsze daty:

 •  XV w. – istnienie grodu myśliwskiego
 •  1524 – pierwsze wzmianki
 •  1609 – nadanie praw miejskich
 •  II połowa XVIII w. – sprowadzenie przez A. Tyzenhauza rzemieślników – rozbudowa miasta
 •  1795 – miasto pod zaborem pruskim
 •  1807 – miasto w granicach Rosji
 •  XIX w. – ośrodek targów, rzemiosła i drobnego przemysłu
 •  1807 – 1975 – miasto siedzibą powiatu

 

SOKÓŁKA – CIEKAWE MIEJSCA

Sokółka jest miastem, gdzie turyści mogą zobaczyć kilka interesujących miejsc, przede wszystkim jednak można się tu zatrzymać na posiłek lub nocleg. Miejsca, które warto zobaczyć ro:

 • Kościół św. Antoniego Padewskiego – znajduje się przy ul. Grodzieńskiej 47. Jest to neoklasycystyczna świątynia wybudowana w 1848 r. Kościół charakteryzuje trójnawowa struktura, oraz jednokondygnacyjna fasada zwieńczona dwiema symetrycznie rozmieszczonymi wieżami na rzucie kwadratów. W świątyni znajdują się trzy ołtarze: główny z obrazem św. Antoniego i przysłoniętym obrazem Wniebowzięcia NMP, boczny po prawej stronie św. Michała oraz boczny po lewej stronie św. Anny (obecnie ołtarz z cudownie objawioną Cząstką Ciała Pańskiego w hostii). Wnętrze kościoła wyróżniają przyciągające uwagę malowidła ścienne pochodzące z 1954 r. Teren wokół świątyni jest bardzo zadbany, upiększa go zieleń drzew i krzewów, barwne klomby kwiatowe i alejki wyłożone kostką. Wśród zabudowań kościelnych warto wyróżnić bramę wjazdową z piękną kwadratową wieżą i dwoma skrzydłami. Więcej o kościele św. Antoniego przeczytają Państwo w naszym nowym artykule: Kościół w Sokółce.

INFORMACJE DLA PIELGRZYMÓW znajdują się na stronie: www.sokolka.archibial.pl/wydarzenie_eucharystyczne/informacje_dla_pielgrzymow/

 

 • Kościół Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – mieści się przy ul. Jana Pawła II. Jest to młoda świątynia, wyświęcona w październiku 1993 r. Odznacza się nowoczesną architekturą.
 • Pomnik upamiętniający Polaków wywiezionych na Sybir i do Kazachstanu – znajduje się na placu parafialnym przy kościele św. Antoniego. Pomnik został odsłonięty 10.06.2007 r. i stanowi symbol pamięci tragicznych deportacji Polaków na Sybir. Jego strukturę stanowi dziewięć krzyży, w tym jeden duży i osiem małych. Na największym krzyżu umieszczone zostały nazwy dwunastu miejsc zsyłki.
 • Cerkiew św. Aleksandra Newskiego – jest położona w centrum Sokółki, przy ul. Piłsudskiego. Powstała w latach 1850-1853. Jest to murowana cerkiew z charakterystyczną dużą kopułą otoczoną czterema mniejszymi bocznymi kopułami. Wewnątrz świątyni znajduje się pochodzący z 1905 r. piękny ikonostas z obrazem „Ostatniej wieczerzy”.
 • Cmentarz prawosławny – usytuowany na obrzeżach miasta. Na jego terenie znajduje się murowana cerkiewka z początku XX w., a tuż przy niej trzy ceglane kolumny. Obiekty te pochodzą prawdopodobnie z końca XIX w. Przyczyna wybudowania kolumn nie jest do końca znana, wiadomo jednak, że pierwotnie na ich zwieńczeniach widniały żelazne krzyże prawosławne.
 • Cmentarz wojskowy Armii Czerwonej – znajduje się przy ul. Mariańskiej. Jest to miejsce spoczynku żołnierzy Armii Czerwonej poległych w walkach z Niemcami na terenie powiatu sokolskiego w latach II wojny światowej. Został założony w 1949 r. Ponad dwadzieścia lat później ustawiono na nim pomnik z napisem „Żołnierzom Armii Radzieckiej poległym na Ziemi Sokolskiej w walce z najeźdźcą hitlerowskim w II wojnie światowej. Społeczeństwo Sokólszczyzny”. Nekropolia jest obiektem zamkniętym.
 • Muzeum Społeczne Ziemi Sokólskiej – mieszczące się przy ul. Piłsudskiego powstało w latach 80 –tych XX w. Jest bogatym źródłem wiedzy historycznej o dziejach sokólszczyzny. Posiada trzy działy: historyczny, tatarski i etnograficzny wyposażone w blisko dwa tysiące eksponatów i dokumentów. Zbiory muzeum przedstawiają historię Sokółki i okolic, potwierdzają zróżnicowanie wyznaniowo etniczne tego regionu Polski, a także prezentują dawne życie codzienne podsokólskich wsi. Muzeum jest doskonałym punktem startowym na szlaku tatarskim. Można tu bowiem zaczerpnąć wiedzy o osadnictwie Tatarów na Podlasiu, kulturze, zwyczajach i tradycjach tatarskich. Muzeum posiada również salę wystaw zmiennych oraz stanowi Punkt Informacji Turystycznej.
 • Zalew w Sokółce – to idealne miejsce do rodzinnego odpoczynku. Cisza i spokój bijąca z tego miejsca nie jednej osobie poprawi humor oraz pozwoli nam się zrelaksować. Zalew posiada dwa zejścia do wody, plażę oraz wypożyczalnię sprzętu pływającego. Przy zalewie jest również zlokalizowany hotelik, w którym będziemy mogli się przespać. Na samym zalewie są organizowane liczne imprezy i atrakcje. Jeśli będziemy mieli szczęście, możemy natrafić na mistrzostwa w skokach na nartach wodnych, zawody skuterów wodnych, zawody wędkarskie oraz liczne koncerty, tradycyjnie organizowane w Sokółce między innymi w tym miejscu. Gdy najdzie nas ochota na spacer, powinniśmy obejść zalew dookoła, co umożliwia nam wydeptana ścieżka. Spacer taki zajmie nam w granicach 35 minut. Po drodze wokół zalewu napotkamy licznie przebywających tutaj wędkarzy, dlatego również zachęcamy do tego sposobu spędzenia wolnego czasu.

 

Dojazd do atrakcji


 

Galeria zdjęć