Święta Góra Grabarka


Święta Góra Grabarka to prawosławne sanktuarium słynące z wielu uzdrowień. Położone jest w odległości 12 km od Siemiatycz na Wysoczyźnie Drohickiej.

Święta Góra Grabarka jest miejscem modlitwy. Wybudowana na wzgórzu cerkiew to cel pielgrzymów z całej Polski. Miejsce to zasłynęło z cudownego ocalenia od zarazy po modlitwach mieszkańców do cudownej ikony Spasa Izbawnika w 1710 r. Jeszcze tego samego roku, w podziękowaniu za wybawienie od epidemii, wierni postawili drewnianą kapliczkę, a z czasem cerkiew. Niestety, w 1990 roku świątynię strawił pożar, z którego ocalały jedynie dwie ikony. Przeniesiono je do nowo wybudowanej cerkwi.

Corocznie do Grabarki przyjeżdża tysiące pielgrzymów niosąc ze sobą krzyże wotywne. Pozostawienie krzyży intencyjnych na wzgórzu wokół cerkwi stało się tradycją pielgrzymkową przybywających tutaj pątników. Każdego roku 18 i 19 sierpnia w święto Przemienienia Pańskiego przybywają tu pielgrzymi z całej Polski. Liczba krzyży nieustannie rośnie, dlatego trudno stwierdzić ile ich w danej chwili znajduje się na wzgórzu. Prawdopodobna liczba aktualnie ustawionych tam krzyży wynosi już ponad 10 tysięcy. W maju, corocznie Grabarka staje się miejscem spotkań młodzieży prawosławnej z całego świata.

Święta Góra Grabarka słynie także z uzdrawiającego źródełka, które bije u stóp góry. Wierni obmywają się nią, aby oczyścić się z chorób.

Na wzgórzu, tuż za cerkwią znajduje się żeński klasztor św. Marty i Marii. Jest to jedyny w Polsce żeński monastyr. Teren wokół klasztoru jest bardzo zadbany i ozdobiony pięknymi kwiatowymi klombami.

 

Zwiedzanie atrakcji turystycznej


Zwiedzanie świątyni na Świętej Górze Grabarka jest możliwe w godzinach 10.00-17.00. Należy pamiętać, że Grabarka jest miejscem świętym i wypada zachować w nim spokój oraz pamiętać o odpowiednim stroju.

Na terenie wokół monastyru i cerkwi znajdują się także dwa domy pielgrzyma.

 

Dojazd do atrakcji


 

Galeria zdjęć