Białowieski Park Narodowy (BPN)


HISTORIA BIAŁOWIESKIEGO PARKU NARODOWEGO

Białowieski Park Narodowy jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce. Został utworzony w 1932 r., ale jego początki sięgają roku 1921, kiedy to powstał „Rezerwat”. W 1947 r. podniesiono go do rangi parku narodowego. Zajmuje on powierzchnię 10 517 ha, z czego 5 726 ha podlega ścisłej ochronie. Siedziba parku zlokalizowana jest, w Białowieży a dokładniej w Parku Pałacowym. Ikoną parku i puszczy jest żubr, który znajduje się w jego emblemacie. Ze względu na swoją unikatowość przyrodniczą, Białowieski Park Narodowy został wyróżniony przez wpisanie go w 1977 r. na listę rezerwatów biosfery M&B, a od 1979 r. figuruje na liście światowego Dziedzictwa Ludzkości (UNESCO). W 1997 r. otrzymał również, jako pierwszy w Polsce Dyplom Europy. Niewątpliwie najcenniejszym obiektem przyrodniczym parku jest Obszar Ochrony Ścisłej. Zawiera on fragment nizinnego lasu naturalnego o cechach lasu pierwotnego. Udostępnia się go do badań naukowych oraz w niewielkim stopniu w celach edukacyjnych i zwiedzania (trasa o długości 7 km – tylko z przewodnikiem). Obecnie park składa się z trzech jednostek administracyjnych: Obrębu Ochronnego Sierchanowo (wraz z Parkiem Pałacowym), Obrębu Ochronnego Hwoźna oraz Ośrodka Hodowli Żubrów (z trzema rezerwatami hodowlanymi i Rezerwatem Pokazowym Żubrów).

 

WALORY TURYSTYCZNE

Białowieski Park Narodowy odwiedza co roku ok. 140 000 turystów. Najbardziej cieszącymi się uznaniem zwiedzających są:

 1. Rezerwat Pokazowy Żubrów,
 2. Muzeum BPN
 3. Obszary Ochrony Ścisłej BPN (można je zwiedzać jedynie pod opieką uprawnionego przewodnika). Na tym obszarze są udostępnione szlaki do Dębu Jagiełły i dalej do sosen bartnych (czas zwiedzania ok. 3 godzin).

Obręb Ochronny Hwoźna położony jest na północy parku. Obszar ten jest w znacznym stopniu przeznaczony dla turystyki pieszej i rowerowej. Oferuje ponad 20 km szlaków pieszych i 14 km szlaków rowerowych, na których obcowanie z przyrodą ułatwiają wieże i punkty widokowe, liczne kładki oraz wiaty turystyczne. Trasy te są udostępnione turystom nieodpłatnie i bez przewodnika. Na teren Obrębu można się dostać trzema drogami: od strony Narewki, od osady Zamosze i od wsi Masiewo. Na szlakach znajdują się miejsca parkingowe, wiaty oraz duże mapy z dokładną informacją turystyczną.

 

Zwiedzanie atrakcji turystycznej


TRASY ROWEROWE

Rozpoczynają się w Narewce, gdzie znajduje się wypożyczalnia rowerów. Ponadto w dolinie Narewki przy uroczysku Kosy Most, wybudowano platformę obserwacyjną przeznaczoną do podglądania dzikich zwierząt. Można stamtąd zobaczyć m.in. żubry schodzące się do brogów z sianem.

SZLAKI PIESZE

 • Zielony szlak, zwany „Wilczym Szlakiem” – długość 11 km. Zaczyna się  na skraju osady Zamosze, 1 km od wsi Masiewo. Przecina on cały teren Obrębu Ochronnego Hwoźna aż do Kosego Mostu. Na szlaku napotkamy bory bagienne, skansen kolejki wąskotorowej, dawne składnice drewna oraz pomnik przyrody nieożywionej – duży głaz narzutowy.
 • Czerwony szlak, zwany „Szlakiem wokół Uroczyska Głuszec” – długość 5,5 km. Zaczyna się we wsi Masiewo i prowadzi wokół Uroczyska Głuszec. Na trasie szlaku zobaczymy stary cmentarz ewangelicki z przełomu XIX i XX wieku, ślady mielerza do wypalania węgla drzewnego oraz skansen leśnej kolejki wąskotorowej. Pokonując szlak  możemy podziwiać stare fragmenty Puszczy – bory sosnowo-świerkowe z wieloma polankami i torfowiskami. Ze względu na walory przyrodnicze obszar ten został objęty ochroną. Była to ostatnia ostoja głuszca w polskiej części Puszczy Białowieskiej.
 • Czarny szlak, zwany „Carską Tropiną” – długość 4 km. Zaczyna się na składnicy przed Kosym Mostem. Biegnie wzdłuż doliny rzeki Narewka przez grądy i olsy, drogą usypaną za czasów carskich – stąd jego nazwa. Na szlaku znajduje się wieża widokowa, z której rozciąga się dolina Narewki oraz punkty widokowe. Na trasie w wielu miejscach trzeba przeprawić się po kładkach. Jest najpiękniejszym ze szlaków pieszych.

GŁÓWNE ATRAKCJE BIAŁOWIESKIEGO PARKU NARODOWEGO

REZERWAT POKAZOWY ŻUBRA

Spośród licznych atrakcji Białowieskiego Parku Narodowego, niewątpliwie największym zainteresowaniem cieszy się Rezerwat Pokazowy Żubra. Jest on położony przy szosie Hajnówka-Białowieża. W rezerwacie, w warunkach zbliżonych do naturalnych, można podziwiać żubry, koniki polskie typu tarpana, łosie, jelenie, sarny, dziki, żubronie (krzyżówka żubra z bydłem domowym), wilki oraz rysia. Rezerwat pokazowy służy również edukacji przyrodniczej młodzieży szkolnej odwiedzającej Białowieżę.

ADRES

Rezerwat Pokazowy Żubra znajduje się kilka kilometrów przed Białowieżą, po lewej stronie drogi z Hajnówki do Białowieży. Kierunek dotarcia do rezerwatu sygnalizuje drogowskaz z symbolem żubra. Do atrakcji można dotrzeć także pieszo – Kładką „Żebra Żubra”, która zaczyna się kilka km za Białowieżą w kierunku wsi Budy. Trasa ta liczy długość ok.4km. Duży parking znajduje się tuż przy wejściu do Rezerwatu Żubrów.

GODZINY ZWIEDZANIA

Godziny zwiedzania Rezerwatu Pokazowego Żubrów:

 • w sezonie (od 16 kwietnia do 15 października) codziennie w godzinach od 9:00 do 17:00,
 • poza sezonem (od wtorku do niedzieli) w godzinach od 8:00 do 16:00.

CENY BILETÓW (sezon 2016)

 • normalny: 10zł
 • ulgowy: 5zł.

MUZEUM PRZYRODNICZO-LEŚNE

Innym popularnym obiektem jest Muzeum Przyrodniczo-Leśne w Białowieży Jest to jedno z najnowocześniejszych muzeów przyrodniczych w Polsce. Możemy w nim zobaczyć wiele wystaw, m.in. zbiorowiska leśne, wodne, życie podziemne oraz królestwo owadów i innych bezkręgowców, jak i florę czy faunę puszczy. Interesujące są ekspozycje drapieżników oraz ptaków leśnych, a także ujęcie wpływu człowieka na las. Dodatkowym atutem prezentacji wystaw jest gra światła i puszczane w tle nagrania odgłosów lasu, co nadaje wszystkiemu realny obraz puszczy tętniącej życiem. Muzeum organizuje także wystawy czasowe, np.: fotograficzne, malarskie, rzeźbiarskie.

ADRES

Muzeum Przyrodniczo-Leśne im. prof. J. Miklaszewskiego, Park Pałacowy 11 17-230 Białowieża

PARKING

Polecamy pozostawienie auta na dużym parkingu tuż przed wejściem do Parku Pałacowego. Od parkingu do Muzeum dzieli kilkuminutowy spacer drewnianym pomostem nad urokliwymi stawami i alejką parkową.

GODZINY ZWIEDZANIA

 • W sezonie (od 16 kwietnia do 15 października): Pon.-Pt. – 9.00.-16.30. Sb., niedz. – 9.00.-17.00.
 • Poza sezonem: Wt.-Niedz. – 9.00.-16.00.

CENY BILETÓW

Bezpłatne wejście przysługuje dzieciom do lat 4 włącznie, opiekunom grup zorganizowanych oraz mieszkańcom gmin Białowieża i Narew. Ceny biletów normalnych wahają się od 13 zł do 20 zł, zaś ulgowych – od 9zł do 16zł.

PARK PAŁACOWY W BIAŁOWIEŻY

Godnym uwagi jest również Park Pałacowy w Białowieży. Został założony pod koniec XIX i na początku XX w. Rozciąga się na powierzchni prawie pół kilometra kwadratowego. Park jest posadzony w stylu ogrodu angielskiego. Sprowadzono tu drzewa z różnych stron świata, gdzie naturalnie obok siebie nie występują. Rosną tu obok siebie, np. choiny kanadyjskie i dęby czerwone. Na wzgórzu uwagę przyciągają wielkie dęby szypułkowe liczące ponad 300 lat. W parku znajduje się najstarszy zachowany budynek w Białowieży – drewniany dworek z 1845 r. oraz inne zabudowania z czasów rezydencji carskiej, takie jak stajnia czy brama pałacowa. W południowej części parku pałacowego znajdują się dwa stawy. Na grobli pomiędzy nimi znajduje sie obelisk z autentycznymi napisami w języku polskim i niemieckim, które opisują zdobycze króla Augusta III wraz z żoną podczas polowania w 1753 r. Park pałacowy można zwiedzać, spacerując po okrągłej ścieżce, wzdłuż której ustawione są tablice informujące o spotykanych roślinach, obiektach, o historii parku oraz miejscowości. Ośrodek Edukacji Przyrodniczej oferuje szeroki wachlarz zajęć o tematyce przyrodniczej dla grup dzieci i młodzieży. Takie lekcje o naturze rozwijają w młodym pokoleniu potrzebę ochrony i zachowania przyrody w nienaruszonym stanie.

Bilety wstępu do obiektów BPN można nabyć w obiektach parku: Punkcie Informacji Turystycznej, kasach Muzeum Przyrodniczo-Leśnego i Rezerwatu Pokazowego Żubrów oraz w Domu Myśliwskim.

 

Galeria zdjęć