Białowieski Park Narodowy jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce. Został utworzony w 1932 r., ale jego początki sięgają roku 1921, kiedy to powstał „Rezerwat”. W 1947 r. podniesiono go do rangi parku narodowego. Zajmuje on powierzchnię 10 517 ha, z czego 5 726 ha podlega ścisłej ochronie. Siedziba parku zlokalizowana jest, w Białowieży a dokładniej w Parku Pałacowym. Ikoną parku i puszczy jest żubr, który znajduje się w jego emblemacie. Ze względu na swoją unikatowość przyrodniczą, Białowieski Park Narodowy został wyróżniony przez wpisanie go w 1977 r. na listę rezerwatów biosfery M&B, a od 1979 r. figuruje na liście światowego Dziedzictwa Ludzkości (UNESCO). W 1997 r. otrzymał również, jako pierwszy w Polsce Dyplom Europy. Niewątpliwie najcenniejszym obiektem przyrodniczym parku jest Obszar Ochrony Ścisłej. Zawiera on fragment nizinnego lasu naturalnego o cechach lasu pierwotnego. Udostępnia się go do badań naukowych oraz w niewielkim stopniu w celach edukacyjnych i zwiedzania (trasa o długości 7 km – tylko z przewodnikiem). Obecnie park składa się z trzech jednostek administracyjnych: Obrębu Ochronnego Sierchanowo (wraz z Parkiem Pałacowym), Obrębu Ochronnego Hwoźna oraz Ośrodka Hodowli Żubrów (z trzema rezerwatami hodowlanymi i Rezerwatem Pokazowym Żubrów).
Białowieski Park Narodowy odwiedza co roku ok. 140 000 turystów. Najbardziej cieszącymi się uznaniem zwiedzających są:
Obręb Ochronny Hwoźna położony jest na północy parku. Obszar ten jest w znacznym stopniu przeznaczony dla turystyki pieszej i rowerowej. Oferuje ponad 20 km szlaków pieszych i 14 km szlaków rowerowych, na których obcowanie z przyrodą ułatwiają wieże i punkty widokowe, liczne kładki oraz wiaty turystyczne. Trasy te są udostępnione turystom nieodpłatnie i bez przewodnika. Na teren Obrębu można się dostać trzema drogami: od strony Narewki, od osady Zamosze i od wsi Masiewo. Na szlakach znajdują się miejsca parkingowe, wiaty oraz duże mapy z dokładną informacją turystyczną.
TRASY ROWEROWE
Rozpoczynają się w Narewce, gdzie znajduje się wypożyczalnia rowerów. Ponadto w dolinie Narewki przy uroczysku Kosy Most, wybudowano platformę obserwacyjną przeznaczoną do podglądania dzikich zwierząt. Można stamtąd zobaczyć m.in. żubry schodzące się do brogów z sianem.
SZLAKI PIESZE
Spośród licznych atrakcji Białowieskiego Parku Narodowego, niewątpliwie największym zainteresowaniem cieszy się Rezerwat Pokazowy Żubra. Jest on położony przy szosie Hajnówka-Białowieża. W rezerwacie, w warunkach zbliżonych do naturalnych, można podziwiać żubry, koniki polskie typu tarpana, łosie, jelenie, sarny, dziki, żubronie (krzyżówka żubra z bydłem domowym), wilki oraz rysia. Rezerwat pokazowy służy również edukacji przyrodniczej młodzieży szkolnej odwiedzającej Białowieżę.
ADRES
Rezerwat Pokazowy Żubra znajduje się kilka kilometrów przed Białowieżą, po lewej stronie drogi z Hajnówki do Białowieży. Kierunek dotarcia do rezerwatu sygnalizuje drogowskaz z symbolem żubra. Do atrakcji można dotrzeć także pieszo – Kładką „Żebra Żubra”, która zaczyna się kilka km za Białowieżą w kierunku wsi Budy. Trasa ta liczy długość ok.4km. Duży parking znajduje się tuż przy wejściu do Rezerwatu Żubrów.
GODZINY ZWIEDZANIA
Godziny zwiedzania Rezerwatu Pokazowego Żubrów:
CENY BILETÓW (sezon 2016)
Innym popularnym obiektem jest Muzeum Przyrodniczo-Leśne w Białowieży Jest to jedno z najnowocześniejszych muzeów przyrodniczych w Polsce. Możemy w nim zobaczyć wiele wystaw, m.in. zbiorowiska leśne, wodne, życie podziemne oraz królestwo owadów i innych bezkręgowców, jak i florę czy faunę puszczy. Interesujące są ekspozycje drapieżników oraz ptaków leśnych, a także ujęcie wpływu człowieka na las. Dodatkowym atutem prezentacji wystaw jest gra światła i puszczane w tle nagrania odgłosów lasu, co nadaje wszystkiemu realny obraz puszczy tętniącej życiem. Muzeum organizuje także wystawy czasowe, np.: fotograficzne, malarskie, rzeźbiarskie.
ADRES
Muzeum Przyrodniczo-Leśne im. prof. J. Miklaszewskiego, Park Pałacowy 11 17-230 Białowieża
PARKING
Polecamy pozostawienie auta na dużym parkingu tuż przed wejściem do Parku Pałacowego. Od parkingu do Muzeum dzieli kilkuminutowy spacer drewnianym pomostem nad urokliwymi stawami i alejką parkową.
GODZINY ZWIEDZANIA
CENY BILETÓW
Bezpłatne wejście przysługuje dzieciom do lat 4 włącznie, opiekunom grup zorganizowanych oraz mieszkańcom gmin Białowieża i Narew. Ceny biletów normalnych wahają się od 13 zł do 20 zł, zaś ulgowych – od 9zł do 16zł.
Godnym uwagi jest również Park Pałacowy w Białowieży. Został założony pod koniec XIX i na początku XX w. Rozciąga się na powierzchni prawie pół kilometra kwadratowego. Park jest posadzony w stylu ogrodu angielskiego. Sprowadzono tu drzewa z różnych stron świata, gdzie naturalnie obok siebie nie występują. Rosną tu obok siebie, np. choiny kanadyjskie i dęby czerwone. Na wzgórzu uwagę przyciągają wielkie dęby szypułkowe liczące ponad 300 lat. W parku znajduje się najstarszy zachowany budynek w Białowieży – drewniany dworek z 1845 r. oraz inne zabudowania z czasów rezydencji carskiej, takie jak stajnia czy brama pałacowa. W południowej części parku pałacowego znajdują się dwa stawy. Na grobli pomiędzy nimi znajduje sie obelisk z autentycznymi napisami w języku polskim i niemieckim, które opisują zdobycze króla Augusta III wraz z żoną podczas polowania w 1753 r. Park pałacowy można zwiedzać, spacerując po okrągłej ścieżce, wzdłuż której ustawione są tablice informujące o spotykanych roślinach, obiektach, o historii parku oraz miejscowości. Ośrodek Edukacji Przyrodniczej oferuje szeroki wachlarz zajęć o tematyce przyrodniczej dla grup dzieci i młodzieży. Takie lekcje o naturze rozwijają w młodym pokoleniu potrzebę ochrony i zachowania przyrody w nienaruszonym stanie.
Bilety wstępu do obiektów BPN można nabyć w obiektach parku: Punkcie Informacji Turystycznej, kasach Muzeum Przyrodniczo-Leśnego i Rezerwatu Pokazowego Żubrów oraz w Domu Myśliwskim.