Festyn historyczny Grodzisko w Surażu

Do Suraża warto przyjechać w ostatni weekend czerwca na Średniowieczny Festyn „Grodzisko”. W osadzie średniowiecznej „Nawia” organizowane są pokazy żywej historii.

Najczęściej są to pokazy walk, prezentacja uzbrojenia woja i łucznika, rzucanie oszczepem i nauka strzelania z łuku. Osada słowiańska to nie tylko militaria ale kowalstwo, garncarstwo i ciesielstwo. Dla najmłodszych są przygotowane atrakcje tj: dmuchańce, zjeżdżalnia, jazda na kucyku, balony, wata cukrowa, popcorn , lizaki a także konkursy z nagrodami. Dla nieco starszych stoiska gminne znajdujące się w okolicy Suraża, spływy kajakiem czy tratwą, przeciąganie liny Surażaki – Reszta Świata, jazda bryczką. Wieczorem, dla wszystkich uczestników imprezy dyskoteka pod gołym niebem z pokazem sztucznych ogni.

Skąd się wzięła nazwa „Grodzisko” i czemu ten festyn możemy zaliczyć do tradycji naszego regionu?

Powstanie grodu w Surażu datowane jest na schyłek XI w. Usypany na prawym brzegu Narwii został ufortyfikowany fosą, wałami i palisadą, który został zniszczony przez liczne ataki przeprowadzane przez Krzyżaków. Na miejscu zniszczonego w 1392 r. grodziska wybudowano pod koniec XV w. zamek z ceglaną basztą na wale od strony miasta, która mieściła archiwum / więzienie. Jej fundamenty odkryto w latach 30. XX wieku. Zamek został zniszczony w czasach potopu szwedzkiego w XVII wieku. Obecnie jedyną jego pozostałością jest Góra Zamkowa.

Najmniejsze miasto w Polsce zaprasza mieszkańców i wszystkich chętnych turystów do wzięcia udziału w corocznym, Średniowiecznym Festynie „Grodzisko”, a także do podtrzymywania suraskiej tradycji. Poniżej fotografie z imprezy, które wykonał p. Piotr Tałałąj.

grodzisko Suraż - fot. Piotr Tałałąj    Grodzisko w Surażu - fot. Piotr Tałałaj