Białostockie Muzeum Wsi – Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej


Skansen „Białostockie Muzeum Wsi” w Jurowcach (Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej) to historyczna atrakcja naszego województwa. Tak wyglądała podlaska wieś w połowie XIX wieku. Dzięki temu miejscu można zobaczyć, jak mieszkali i żyli nasi przodkowie.

Obiekt stanowi 27-hektarowy teren, na którym rozmieszczono ponad  30 drewnianych obiektów. Wśród nich można podziwiać stare chałupy i stodoły, wiatraki, dwory, spichlerze, ule oraz krzyże przydrożne i kapliczki. Spacerując obok nich zapominamy o całym zabieganym świecie i możemy delektować się spokojem tego miejsca. W tak doskonale stworzonym klimacie dawnej wsi, wkradło się jednak nieco techniki – porządku pilnują kamery, na domach obecne są alarmy antywłamaniowe i przeciwpożarowe, które niestety niefortunnie ulokowane mogą zniszczyć klimat niejednego zdjęcia.

Białostockie Muzeum Wsi to nie tylko zbiór obiektów architektury drewnianej. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż większość domów otaczają ogrody z rabatami kwiatowymi, warzywniki i zielniki. Podnosi to znacząco walory estetyczne i klimatyczne miejsca. Na terenie skansenu znajduje się także mini plac zabaw z drewnianymi zabawkami, charakterystycznymi dla okresu XIX-wiecznej wsi. Ciekawą atrakcją może okazać się ekspozycja poświęcona bimbrownictwu leśnemu, znajdująca się na końcu skansenu.

Spacer ścieżkami skansenu można urozmaicić o zajrzenie do wnętrz starych chałup, gdzie stworzono różnorodne ekspozycje. Jest to jednak atrakcja dodatkowo płatna – wymagająca wykupienia  przewodnika. Osoby, które są zdania, że podróże kształcą na pewno nie będą żałowały wydanych pieniędzy. Ekspozycje można oglądać od kwietnia do końca października, codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Przykładowe wystawy to:

 • „Dziecięce troski i beztroski” – świat wiejskiego dziecka, czyli kołyski, wózki, zabawki, przedmioty szkolne, ubranka;
  zabawki-skanse-2n  zabawki-skansen  zabawki-skansen3
 • „Środki transportu wiejskiego” – wystawa wozów, sani, bryczek.

Przy alejkach spacerowych skansenu umiejscowiono ławeczki, dające komfort i możliwość odpoczynku w pięknym otoczeniu.

Białostockie Muzeum Wsi w Osowiczach, znane bardziej pod nazwą skansen w Jurowcach jest bardzo intensywnie rozbudowywane.  Systematycznie pojawiają się nowe budynki, część jest jeszcze stawiana, niektóre zaś są poddawane renowacji. Prace przebiegają jednak w taki sposób, że nie zakłócają turystom spokoju zwiedzania.

Dla zgłodniałych polecamy karczmę na skraju obiektu, gdzie można skosztować smakołyków podlaskiej kuchni regionalnej.

 

NOCLEGI W SKANSENIE !

OFERTA WYNAJMU POKOI GOŚCINNYCH W ZABYTKOWYM BUDYNKU W PODLASKIM MUZEUM KULTURY LUDOWEJ

 

Zwiedzanie atrakcji turystycznej


Muzeum Wsi Białostockiej, a dokładniej Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej jest czynne:

 • od 1 do 30 listopada od 9.00 do 16.00
 • od 1 grudnia do 31 stycznia od 9.00 do 15.00
 • od 1 do 28 lutego od 9.00 do 16.00
 • od 1 do 31 marca od 9.00 do 17.00
 • od 1 kwietnia do 30 kwietnia od 9.00 do 18.00
 • od 1 maja do 31 sierpnia od 9.00 do 19.00
 • od 1 do 30 września od 9.00 do 18.00
 • od 1 do 31 października od 9.00 do 17.00

Ceny biletów w sezonie 2019:

 1. bilet spacerowy – 3 zł
 2. bilet na ekspozycje wewnątrz chałup:
 • 12 zł – bilet normalny
 • 8 zł – bilet ulgowy
 • 30 zł – bilet rodzinny

Inne informacje dostępne na stronie www.skansen.bialystok.pl

 

Dojazd do atrakcji


Adres: ul. Nadawki 21C, 16–010 Wasilków

Jadąc ulicą Andersa w Białymstoku skręcamy na Augustów w ulicę, która stanowi przedłużenie ulicy Tysiąclecia Państwa Polskiego. Kierując się w stronę Augustowa przejeżdżamy około 6 kilometrów do momentu, aż po naszej prawej stronie zobaczymy duży, drewniany wiatrak. Jest to znak że trafiliśmy do skansenu i możemy spokojnie zaparkować nasz samochód na parkingu przed wiatrakiem.

Alternatywnie możemy tu również dojechać autobusem  komunikacji miejskiej, linii numer 102 (przystanek „Zajazd”, strefa I) lub ścieżką rowerową biegnącą od Białegostoku w kierunku Augustowa.

Galeria zdjęć